Tävlingar på sjön

I söndags seglades Kopparmora Opti Open för första gången i historien. Det är en kappsegling för våra ungdomar som i sommar har deltagit i våra prova-på seglingar. Vinnare i suverän stil: Mathilda Ekfalk. Silvermedaljör: Harald och bronsmedaljen gick till Kasper Engman. Moa Engman slutade fyra och Mathias Lundh slutade som ”DNF” = Did Not Finish pga kappsejsning. Mycket väl seglat av alla! Det märks att alla varit med några år nu för samarbetet flyter fint. Prova-på seglingarna har varit mycket uppskattade av både barn och föräldrar och vi tackar alla ledare som ställt upp denna säsong och hoppas att ni har ork och lust att leda även nästa säsong. 

Kräftköret Vindö/Djurö Runt

Kräftköret Djurö/Vindö runt avgjordes i lördags. Bra vindar hela vägen runt kändes fint efter fjolårets svaga pust. Dock en del regn samt trängsel ute på Kanholmsfjärden då en annan kappsegling också genomfördes. Vinnare blev en OE 32:a med Beppe Backlund och Ulf Jansson ombord. 

Se resultat lista!