Ideellt arbete i Kopparmora båtklubb

Måste börja med att säga att det finns en rätt stor grupp av människor som verkligen är suveräna på att hjälpa till och ställer upp – miljoner ❤ TACK till er – men vi behöver fler som engagerar sig i klubbens verksamhet.  

Kopparmora Båtklubb är byggt och bygger på ideellt arbete. Min (och styrelsens) idé/tanke är att klubben ska vara trivsam. Vi vill ha sammanhållning och gemenskap, vi älskar båtliv/havet – och av dom medlemmar jag pratat med så håller de flesta med.

Styrelsens arbete är ideellt – de kan vara bra att komma ihåg att vi gör styrelsearbetet samtidigt som vi har jobb och vardag att sköta, så de kan t.ex. hända att de tar en vecka eller mer innan frågor får svar på mail. Vi som engagerat oss i styrelsen är här för att vi vill hjälpa till att få klubben att fungera – men det är allas ansvar att helheten funkar.

Vi är alldeles för få som är engagerade – vi behöver fler som hjälper till med underhållet av hamnen. Det är mycket som måste fungera, det behövs exempelvis personer för; 

  • planering av torrsättning/sjösättning
  • subliftförare och medhjälpare
  • funktionärer som kan serva med lunch/fika
  • planering/hålla i arbetsdagar
  • planera underhåll av bryggor
  • göra underhåll på bryggor
  • planera markarbeten
  • …etc.

Vi kan inte tvinga er medlemmar att hjälpa till, men jag är helt övertygad om att vi kan hjälpas åt att få detta att fungera lite lättare – kontakta mig/styrelsen om du vill hjälpa till eller har frågor/kommentarer – all feedback uppskattas, skriv t.ex. en kommentar nedan!!

Och jag vill påminna om att det finns många möjligheter till att göra sin arbetsplikt vid andra tillfällen än bara arbetsträffar genom att t.ex. klippa gräs/vass, gräva dränering till vägen, fixa skylt/måla grind m.m. – hör av dig till styrelsen!

Vi ses i hamnen! 🙂
Camilla, ordförande Kopparmora BK